strona główna wydarzenia V konkurs recytatorski " Wiersze na wesoło"
V konkurs recytatorski " Wiersze na wesoło" Drukuj Email
wtorek, 31 października 2017 20:38

V KONKURS RECYTATORSKI "WIERSZE NA WESOŁO"

Wczesne kontakty z literaturą dziecięcą, uczenie rymowanek, wierszyków, piosenek i wyliczanek, mają ogromne znaczenie dla rozwoju mowy dziecka. Dzięki nim mały słuchacz zwraca uwagę na strukturę słów oraz na takie aspekty mowy jak intonacja, rytm, akcent. Wspólne czytanie wierszyków, rymowanek, to doskonała okazja, by poćwiczyć wymowę , utrwalić wydźwięk trudnych głosek lub poprawić emisję głosu. Literatura dla dzieci dostarcza mnóstwo materiałów do ćwiczeń. Dlatego tak ważne jest aby od najmłodszych lat kształtować świat wartości dziecka , jego wrażliwość i uczucia poprzez literaturę .Poezja w życiu dziecka odgrywa szczególna rolę i jest pierwszym źródłem informacji , które uczą je świata i praw nim rządzących. Budzi w nim zachwyt , zdziwienie , radość , smutek oraz wywołuje pierwsze refleksje .Dzieci lubią wiersze, ich atrakcyjną formę, czyli: zwrotkowy układ, rym, rytm i melodyjność – to powoduje zachwyt dziecka, skupienie uwagi, zainteresowanie. Od lat nasze przedszkole promuje rozwijanie zainteresowań literaturą poprzez organizację konkursu recytatorskiego dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Udział dzieci w konkursie to okazja do wzmacniania wiary we własne siły , to wspaniała zabawa posiadająca wiele aspektów nie tylko dydaktycznych ale wychowawczych i społecznych. Występy przed publicznością pozwalają pokonać tremę , strach przed czymś nowym i jednocześnie sprzyjają integracji różnych środowisk. Nasz konkurs ma na celu przede wszystkim dobra zabawę , dlatego nie narzucamy tematyki wierszy , ma być wesoło, kolorowo i bajecznie. Tak właśnie jest od pięciu sezonów , dzieci biorące udział w konkursie świetnie się bawią recytując znane wiersze , które ubarwiają kolorowymi rekwizytami i strojami . Tak było tym razem podczas już piątego Konkursu Recytatorskiego „Wiersze na wesoło” , który odbył się 31 października w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rogowie. W tym roku na scenie wystąpiło 24 dzieci z 8 placówek oświatowych tj. Szkoły Podstawowej w Rogowie , Szkoły Podstawowej w Wagrach , Szkoły Podstawowej w Przyłęku Dużym, Przedszkola Nr 2 w Koluszkach, Przedszkola Miejskiego Nr233 w Łodzi, Przedszkola Gminnego w Jeżowie , Niepublicznego Przedszkola w Olszy oraz Gminnego Przedszkola w Rogowie . Uczestnicy zaprezentowali znane wiersze z klasyki literatury dziecięcej autorstwa m.in.: J.Brzechwy , J.Tuwima, B.Ostrowskiej , W.Chotomskiej , Z.M.Miszczak, M.Woźnej, Ludwika Jerzego Kerna, M.Konopnickiej . Na scenie można było usłyszeć takie wiersze jak: Na wyspach Bergamutach , Kotek, Entliczek-pentliczek, Powiększające szkło , Samochwała, Tańcowała igła z nitką, Chora żaba, Stefek Burczymucha , Siedmiomilowe buty, Gadatliwe żabki, Pompa, Przygoda z komputerem, O sroce złodziejce, Jak to dobrze być chłopakiem, Żuraw i Czapla , Wiewiórki . Przedstawiane wiersze były zabawne ale i pouczające .

Każdy z recytatorów zachwycił wdziękiem i niepowtarzalną interpretacją utworów. Dlatego Jury podczas obrad jednogłośnie zadecydowało o przyznaniu pierwszego miejsca wszystkim uczestnikom. Każdy dostał pamiątkowy dyplom , książeczkę kolorowankę z bajkami i skarbonkę- prosiaczka. Na zakończenie spotkania mali aktorzy i widzowie zostali zaproszeni do wspólnych zabaw integracyjnych przy muzyce oraz na słodki poczęstunek. Mamy nadzieję , że za rok ponownie się spotkamy .

Poprawiony: wtorek, 31 października 2017 21:45