strona główna wydarzenia ,,Czego potrzebuje roślina do życia?"'-zajęcia dla 3-4 latków
,,Czego potrzebuje roślina do życia?"'-zajęcia dla 3-4 latków Drukuj Email
piątek, 27 marca 2020 09:28

Temat: Czego potrzebuje roślina do życia?

1. Wysłuchanie opowiadania „O żółtym tulipanie”

Opowiem wam historię o cebulce ...
Była sobie cebulka, całkiem podobna do tych, które się je, ale mniejsza. Jesienią, kiedy liście na drzewach zaczęły żółknąć cebulka została zakopana w ziemi – tak jak skarb. Cebulka wcale się nie martwiła. Jadła, piła (bo cebulki potrafią jeść i pić pod ziemią), a nawet troszkę urosła: wypuściła od dołu korzonki, a od góry mały rożek, to znaczy kiełek. Potem zrobiło się zimno, na ziemię spadły liście, a jeszcze później śnieg. Cebulka wcale się nie martwiła, tylko zasnęła pod swoją żółto- brązowo- białą kołderką. Spała długo, długo. Pewnego razu coś ją obudziło śnieg stopniał, robiło się coraz cieplej. Świeciło słonko a później spadł deszcz, twarda ziemia stawała się coraz bardziej miękka i wilgotna. Znowu można było jeść i pić, a w dodatku coś strasznie ciągnęło cebulkę do góry. Nie mogła od razu cała wyjść spod ziemi, ale wysunęła swój rożek. Rożek wydłużał się jak antena, aż ujrzał świat, zielenił się i wypuścił liście ... A na końcu miał pączek. Oczywiście nie taki do jedzenia, tylko mniejszy i zielony. Któregoś dnia, gdy słońce przygrzało naprawdę mocno, pączek zaczerwienił się i rozchylił. I okazało się, że na świecie pojawił się piękny żółty tulipan! Nastała naprawdę wiosna.

2.  Rozmowa na temat treści opowiadania:

O jakiej cebulce jest mowa w tym opowiadaniu?

Gdzie mieszkała ta cebulka?

Kiedy została wsadzona do ziemi?

Co zrobiła ta cebulka, kiedy przyszła zima?

Jak długo spała?

Kto go obudził?

3. Przedstawienie ilustracji dotyczącej etapów rozwoju tulipana.

4.  Zabawa dramowa „Cebulka” – dzieci wykonują czynności zgodnie z instrukcją.

Tulipanek mieszkał sobie w swoim domku (w cebulce), głęboko pod ziemią (dzieci leżą na podłodze, zwijając się jak najmocniej). Było tam ciepło, cicho i ciemno (dzieci zamykają oczy i cichutko leżą) Jednak pewnego dnia zrobiło mu się jakoś niewygodnie (dzieci zaczynają się wiercić), nagle cebulka pękła i tulipanek wysunął mały kiełek (dziecko wysuwa w górę rękę lub nogę), potem kiełek zaczął rosnąć i rosnąć (dzieci powoli unoszą się do góry), wypuścił listki i pięknie zakwitł (dzieci unoszą ręce w górę, jakby to były płatki kwiatów). Teraz w ogrodzie kwitnie dużo pięknych tulipanów (dzieci obracają się w jedna i drugą stronę, uśmiechają się).

5. „Budowa tulipana”- praca z obrazkiem.- zapoznanie z budową kwiatka cebulkowego na przykładzie tulipana.

6. Propozycja  pracy plastycznej ,,Tulipan"

Materiały do wykonania pracy plastycznej: kolorowy papier, bibuła, nożyczki, klej.