strona główna wydarzenia Psycholog - porady ,,Jak rozwijać wiarę w siebie u dziecka? "
Psycholog - porady ,,Jak rozwijać wiarę w siebie u dziecka? " Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
niedziela, 29 marca 2020 16:23

Wiara w siebie u dziecka jest budowana stopniowo, w toku doświadczeń życiowych – zarówno poprzez sukcesy, jak i porażki. Rodzice odgrywają  w tym procesie ogromnie ważną rolę, pomagają dzieciom zrozumieć przyczyny tych porażek i sukcesów, zachęcają do wytrwałości. Podejście rodzica powinno być dalekie od osądzania, pełne życzliwości, cierpliwości i uwagi a jednocześnie uświadamiające dziecku, że wolno mu popełniać błędy! Pomoże mu to rozwinąć odwagę i wytrzymałość.

Drodzy Rodzice!

Przypomnijcie sobie jak sami byliście dziećmi… co było wówczas dla Was najważniejsze?

Poświęcając uwagę i czas na poznawanie swojego dziecka, towarzysząc mu w rozwoju jednocześnie rozwijacie adekwatną samoocenę: zna swoją wartość, uczy się patrzeć na siebie pozytywnie.

Propozycja zabaw do wykorzystania z dziećmi w domu:

Album ze zdjęciami:

  1. Wybierz z dzieckiem zdjęcia, w których jest samo lub z bliskimi, od okresu narodzin do dzisiaj.
  2. Umieść fotografie ważnych dla dziecka wydarzeń i oznacz razem z nim np.  kolorowymi tasiemkami: zielona - przyjemne chwile, biała – smutne wydarzenie, czerwona – wspaniałe wspomnienie. Wszystko wg Waszego pomysłu!
  3. Dowiesz się jakie uczucia towarzyszą dziecku w różnych chwilach jego życia. Porozmawiajcie o tym!

Konkurs na kolorowe danie:

  1. Obejrzyjcie razem kolorowe warzywa i produkty spożywcze, zgromadźcie je i pomyślcie w jaki sposób można z nich stworzyć np. kolorowe kwiaty czy piękne obrazki.

Np. kwiat: po środku plaster czerwonego pomidora, łodyga  z selera naciowego, płatki z plasterków pieczarek.

  1. Ogłoście konkurs na najciekawsze dania w rodzinie, niech kryterium będzie nie tylko wygląd, ale i smak. Przecież potem trzeba będzie je zjeść! Tylko nie zapomnijcie ich wcześniej sfotografować.

Pudełko wyzwań:

  1. Przygotuj tekturowe pudełko np. po chusteczkach, karteczki, pisaki.
  2. 10 kartek zapisują rodzice, a resztę – kolejne 10 dziecko (lub dzieci). Wypisujemy na kartkach po jednym wyzwaniu np. okrąż pokój na jednej nodze lub naśladuj zwierzaka, który jest głodny. Wrzucamy wszystkie karteczki do pudełka. Rodzice również wymyślają, zapisują i wrzucają ich wyzwania.
  3. Po wymieszaniu po kolei podejmujcie po jednym wyzwaniu! Oceńcie jak sobie poradziliście i zawsze pomagajcie sobie nawzajem!

Zachęcam do korzystania z powyższych, jak i innych pomysłów.

Aneta Szymańska-Klepacz

psycholog