strona główna wydarzenia Mieszkańcy wiejskiego podwórka zajęcia dla dzieci 5-6letnich.
Mieszkańcy wiejskiego podwórka zajęcia dla dzieci 5-6letnich. Drukuj Email
wtorek, 14 kwietnia 2020 07:41

Witamy was po Świętach. Mamy nadzieję, że czas spędziliście w gronie najbliższej rodziny, a zdrowie wam dopisuje. :)

Dziś na zajęciach przeniesiemy na wiejskie podwórko , by zapoznać się z jego mieszkańcami. A wiec do dzieła! :)

Dzisiejszy dzień rozpoczniemy sobie od :

1. zabawy muzyczno- ruchowej pt. "Zamieniam się w..". Jest to powszechna i lubiana zabawa w grupach starszaków. Dzieci tańczą, biegają lub wykonują swoje ulubione ruchy do piosenki "Wyginam śmiało ciało" (link do niej znajdziecie poniżej). W momencie, kiedy zatrzymamy piosenkę dajemy dziecku polecenie, by zamieniło się w konkretne zwierzę z wiejskiego podwórk np. krowa, świnka, owca, itp.

2.Zwierzęta i ich odgłosy. Zabawa słuchowa połączona z zabawami logopedycznymi. Poniżej wstawiam wam link do mieszkańców wiejskiego podwórka oraz do wydawanych przez nich odgłosów. Zadaniem dzieci jest wysłuchanie każdego zwierzęcia, a następnie wydanie takich samych dźwięków, jakie wydaje konkretne zwierzę.

3. Zabawa rytmiczno- artykulacyjna, z wykorzystaniem wiersza T. Fiutowskiej "Żabie łapki". Dzieci wykonują czynności , które są zaprezentowane w wierszu. Do zabawy może dołączyć rodzeństwo lub rodzic :)

Dzieci: Dwie zielone małe żabki tak nad stawem grają w łapki: jedną łapką podnoszą prawą rękę, zgiętą w łokciu, do góry, klap, klap, klap. Uderzają o prawą dłoń partnera, Drugą łapką podnoszą lewą rękę, ugiętą w łokciu, do góry, klap, klap, klap. Uderzają o lewą dłoń partnera, Potem dwiema podnoszą obie ręce, ugięte w łokciach, klap, klap, klap. Uderzają w obie dłonie partnera, Ty, bocianie, przykucają i grożą bocianowi, poruszając nas nie łap! Palcem wskazującym.

4. Dzisiaj zapoznamy się również z kolejną literą alfabetu, a będzie to litera "Ż". Poniżej wstawiam zdjęcie planszy przedstawiającej małą oraz wielką , drukowaną oraz pisaną literę "Ż", a także poprawny schemat jej pisania. Aby było nam łatwiej przyjrzyjmy się strzałkom, które przedstawiają , jak poprawnie zacząć pisanie tej litery.

Poniżej wstawiaj wam również link do strony, gdzie zobaczycie jak poprawnie pisać literę "Ż"

5. Ćwiczenie językowe :

*określenie rodzaju głoski „Ż”- wypowiadanie głoski „ Ż” długo, a później krótko.
*określenie przez dzieci, czy litera Ż jest spółgłoską, czy samogłoską
*kreślenie litery „Ż” w powietrzu, na dywanie, na plecach innego dziecka

*Jakie znasz wyrazy , które rozpoczynają się literą :Ż"? np. żonkil, żubr, żaba, żyrafa , żółw, żelazko, żołądź itp.

6. "Old Macolad had a Farm"- słuchanie piosenki w języku angielski, do której link wstawiam poniżej.

Po prawej stronie znajduje się tekst piosenki, który ułatwi wam zrozumienie treści piosenki.

Po wysłuchaniu piosenki udzielcie odpowiedzi na pytanie :

* "Jakie zwierzęta miał stary Macdolad na farmie?"

*"Czy na pewno wymieniłeś wszystkie?"

Poniżej w linku znajduje się karta pracy przestawiająca farmę, którą możecie pobrać i wydrukować.

Zadanie dla dzieci: Na farmie narysuj wszystkie zwierzęta, o których śpiewał stary Macdolad. :)

7. Karta pracy. Poniżej wstawiam wam dwie karty pracy do wydrukowania :

Karta nr. 1 dla dzieci 6-;letnich. Poprowadź literę "Ż"- małą oraz wielką po śladzie, a następnie postaraj się ją odwzorować samodzielnie. Oczywiście jeśli któreś dziecko 5-letnie ma ochotę wykonać tą kartę pracy to również zachęcam :)

Karta nr.2 dla dzieci 5-letnich. Wyklej literę "Ż" plasteliną lub bibułą.  UWAGA - jeśli dziecko 6-letnie ma ochotę wykonać tę kartę pracy- zachęcam :)

Zadanie nr.8 Karta pracy. Dla dzieci 5 i 6 letnich.

Powodzenia kochani !