strona główna wydarzenia Psycholog- porady ,,Jak reagować na tęsknotę u dziecka?"
Psycholog- porady ,,Jak reagować na tęsknotę u dziecka?" Drukuj Email
środa, 13 maja 2020 08:12

Jak reagować na tęsknotę u dziecka?

W trakcie mijających dni pewnie każdy rodzic musi radzić sobie z trudnymi uczuciami własnych dzieci, w tym z tęsknotą. Pociechom brakuje spotkań z rówieśnikami, dziadkami, rodziną, kolegami w przedszkolu. Rodzice starają się tworzyć im namiastkę normalności, ale to nie takie proste, by wypełnić wszystkie te uczucia. Co zatem można zrobić?

Zawsze warto porozmawiać o uczuciach. Na przykład zapytać o potrzeby (Czego potrzebujesz?), o myśli (O czym myślisz?), opowiedzieć o swoich, podzielić się nimi. Emocje dziecka trzeba uznać, nie dyskutować z nimi i z pewnością im nie zaprzeczać. Zaproponujmy stworzenie ciekawego dzieła artystycznego, w ulubionej przez dziecka technice. Dzieciom często łatwiej jest rysować niż opowiadać o tym, co czują. Poza tym ekspresja twórcza daje im możliwość uwolnienia się od trudnych przeżyć. Wykonane dzieło lub laurka może być  prezentem dla kogoś, za kim dzieci tęsknią. Zróbcie fotografię i po prostu wyślijcie, a jeśli tylko nadarzy się taka sposobność przekażecie ją osobiście. Ciekawym pomysłem jest domowa biblioterapia. Pod tym linkiem znajdziecie propozycję takiej aktywności w domu: https://youtu.be/MHOozHxDBBQ. Dobrym pomysłem jest zaproszenie rówieśników online. Można umówić się z kilkoma rodzicami, że dzieci połączą się na kamerze przez aplikację. Przed rozmową ustalcie tylko czas, jaki dziecko może na to przeznaczyć. Kontakt online jest bowiem kolejną formą spędzania przez dzieci czasu w sieci.             I najważniejsze na koniec: spróbujcie po prostu się przytulić. Nic bardziej niż przytulanie nie wycisza i odpręża.

Zapraszam i zachęcam rodziców, aby podzielili się swoimi pomysłami na to, jak sobie radzą w domu. Zapewniam, że my też tęsknimy.

Aneta Szymańska-Klepacz

psycholog