strona główna wydarzenia Portret mojej rodziny - zajęcia dla 3- 4 latków
Portret mojej rodziny - zajęcia dla 3- 4 latków Drukuj Email
czwartek, 21 maja 2020 08:05

1. Oglądanie zdjęć i albumów rodzinnych.
Dziecko ogląda zdjęcia swojej rodziny, omawia z rodzicem miejsca i sytuacje, w których zostały one zrobione. Podaje imiona swoich bliskich. Mówi, kto wchodzi w skład ich najbliższej rodziny.

2. Zabawa konstrukcyjna Budujemy domy dla naszych rodzin.

Klocki różnej wielkości i rodzaju.
Dzieci budują domy dla swojej rodziny, nazywają pomieszczenia w domach, liczą pokoje.

3. Zabawa ruchowa ,,Spacer z rodziną".
Dziecko pokazuje ruchem historyjkę opowiadaną przez Rodzica:

Jest piękna pogoda, idziemy całą rodziną do parku.

maszerują w miejscu,

Na ścieżce błyszczy kałuża, po wiosennym deszczu,

przeskakują z nogi na nogę,

przy alei stoi parkowa ławeczka.

wykonują przysiad,

Idąc dalej, spotykamy skaczącą po drzewach wiewiórkę.

podskakują tak jak wiewiórka,

Przysiadamy na kolejnej ławce

wykonują przysiad,

i nie możemy się zdecydować, czy odpocząć,   czy iść dalej.

wykonują kolejne przysiady,

Idziemy jednak dalej.

maszerują w miejscu,

Wśród gałęzi drzew śpiewa ptak.

rozglądają się z ręką przy czole,

Wracamy do domu i odpoczywamy.

dzieci siadają lub kładą się
na dywanie.

4. Rozwiązanie zagadki B. Szelągowskiej ,,Rodzina".
Rodzic mówi zagadkę i prosi dziecko o podanie rozwiązania.

Razem mieszkamy: ja, mama, tata.
Mam młodszą siostrę, starszego brata...
Każdy pamięta o urodzinach,
bo taka właśnie jest ma... (rodzina)

5. Słuchanie opowiadania E. Stadmüller Dzień rodziców.
Odświętnie ubrani rodzice siedzieli cichutko na widowni, czekając na przedstawienie. Tymczasem za kulisami (czyli za szafą) trwały gorączkowe przygotowania do występu. – Proszę pani – alarmował słoń – odpadła mi trąba!
– Przywiąże mi pani ogonek? – przymilała się małpka.
– Oko mi się odkleja! – denerwowała się żabka.
Gdy wszyscy wreszcie byli gotowi, odezwał się gong (czyli uderzenie w patelnię) i na scenę wyskoczyła mama kangurzyca (czyli Magda w brązowym dresie z doszytą na brzuchu wielką kieszenią).
– Mama kangurzyca każdego zachwyca – recytował Bartek, wskazując na Magdę. – Ma na brzuchu kieszeń, w niej kangurka niesie – i Magda – hop – wyciągnęła z kieszeni małe, pluszowe kangurzątko. Zaraz za kangurzycą na scenie pojawiły się dwa słonie – duży (Oskar) i mały (Ada).
– A mój tatuś ukochany z drzewa zrywa mi banany – chwaliła się Ada, wachlując się wielkimi szarymi uszami z tekturowych talerzyków.
– Jedz córeczko moja miła, żebyś szybko mi przytyła – mówił Oskar, dyskretnie przytrzymując trąbę z rury do odkurzacza.
Po słoniach występowały, małpki, żabki, kotki i niedźwiadki.
Wszyscy czworonożni rodzice czule przemawiali do swych dzieci, a one chwaliły się swoimi rodzicami. Na koniec Olek, wystrojony w białą koszulę i granatową muchę, wyrecytował: Czy dziecko jest tycie, czy też waży tonę, czy ma długie uszy, czy krótki ogonek, czy ma futro gładkie, w prążki czy też w łaty, ma cie- plutki kącik w sercu swego taty. Czy fruwa, czy pływa, czy też pełzać musi, to jest najpiękniejsze dla swojej mamusi. Więc dzisiaj wszyściutkie na świecie dzieciaki ślą swoim rodzicom słodziutkie buziaki.
W tym momencie wszyscy razem wyskakiwali na scenę, żeby posłać całuska, ukłonić się, a następnie paść w objęcia widowni.
Kolejnym punktem programu był słodki poczęstunek, po którym rozpoczął się konkurs tańca z rodzicami. Wygrała Dominika ze swym tatą, bo rzeczywiście byli najbardziej zgraną i zwariowaną parą.
– Musimy poćwiczyć – przekonywał mamę Olek w drodze do domu. Za rok to my wygramy, a jak nie my, to na pewno Ada z tatą.

6. Rozmowa kierowana na podstawie opowiadania. Rodzic zadaje pytania:
– Co się działo podczas spotkania rodziców w przedszkolu?
– Jakie postacie występowały w tym przedstawieniu?
– Jaką niespodziankę moglibyśmy przygotować na Święto Rodziny? – Kto wchodzi w skład twojej rodziny?
– Co lubisz robić z mamą?
– Co lubisz robić z tatą?

7. Malowanie portretu rodziny.
Dla dziecka: farby, pędzle, kubeczki na wodę, kartki z bloku technicznego. Dziecko otrzymuje kartki i mają za zadanie namalować członków swojej rodziny. Po namalowaniu pracy, odstawia ją do wyschnięcia.

Poprawiony: czwartek, 21 maja 2020 08:10