strona główna wydarzenia Najpiękniejsze jajka - zajęcia zdalne dla dzieci 3-4 letnich
Najpiękniejsze jajka - zajęcia zdalne dla dzieci 3-4 letnich Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 30 marca 2021 07:37
Drodzy Rodzice!
Dzieci, które otrzymały książeczki do domu, mogą systematycznie uzupełniać ćwiczenia zaznaczone przez nauczycieli.
W tym tygodniu zachęcamy do angażowania dzieci w przygotowania świąteczne oraz do rozmów na temat tradycji wielkanocnych.

Temat dnia: Najpiękniejsze jajka.

1. Kurczątka – zabawa ruchowa kształtująca postawę ciała.
Dziecko „zamienia się w kurczątko” - kuca na dywanie, głowę ma skuloną między ramionami, za chwilę ma się wykluć ze swojej skorupki. Na hasło Rodzica: „kurczątko się wykluwa”- dziecko powoli podnosi się, prostuje kończyny dolne i górne, kręci głową w różnych kierunkach – ogląda świat, na którym się znalazło, naśladuje odgłosy małego kurczaka: pi, pi, pi -  najpierw cichutko a później coraz głośniej. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy. A może zamienicie się rolami?

2. Słuchanie opowiadania Grzegorza Kasdepke "Najpiękniejsze..."

Jak wiadomo, każda mama pragnie, aby jej dziecko było naj, naj, najwspanialsze! Prawda? Tak samo rzecz się miała z pewnymi dobrze mi znanymi kurami. Któregoś ranka wszystkie trzy zniosły jajka. Cóż to była za radość! Gdakały wniebogłosy ze szczęścia! Spoglądały z miłością na swe jajeczka. Otulały je delikatnie. Nasłuchiwały, czy zza kruchej skorupki nie dobiegnie ich czasem jakiś dźwięk. Jednym słowem, jak wszystkie mamy, robiły sporo zamieszania. Z mojego jajeczka – gdakała pierwsza kura – wyrośnie najsilniejszy kogucik na całym podwórku! A z mojego – gdakała druga – najpiękniejsza nioska w całej wsi! 
Zaś trzecia kura była tak szczęśliwa, że nie wiedziała nawet, czy wolałaby chłopca, czy dziewczynkę. Wszystkie jednak chciały, aby ich dzieci były najpiękniejsze. Postanowiły więc pomalować skorupki jajek najwspanialej, jak tylko potrafiły. Mój kogucik – gdakała pierwsza kura – będzie czerwony w niebieskie paski. A moja nioska – gdakała druga – będzie różowa w zielone groszki. 
Zaś trzecia kura nie mogła się zdecydować, czy pomalować jajo na pomarańczowo w brązowe kwadraciki, czy na brązowo w pomarańczowe trójkąciki. Wszystkie były przekonane, że z tak kolorowych jajek wyklują się najpiękniejsze kurczaki na świecie. 
(Rodzic przerywa opowiadanie i pyta dzieci, co sadzą o pomyśle kurek i czy rzeczywiście z jajek wylegną się kurczątka w kolorach skorupek. Następnie kontynuuje opowiadanie, zwracając uwagę dzieci na to, kto miał rację). 
I rzeczywiście. Którejś nocy usłyszały jakieś ciche trzaski, jakieś popiskiwania. Zanim się obejrzały, z popękanych kolorowych skorupek wyskoczyły ich dzieci. Jaka śliczniutka! – wygdakała pierwsza kura. Mój ty kochany! – rozczuliła się druga. Chlip, chlip! – płakała ze szczęścia trzecia kura. 
A małe kurczaczki, wszystkie żółciutkie, jak gdyby pomalowało je samo słońce, rozejrzały się dookoła i krzyknęły radośnie: „Mamo! Już jestem!” 

Rozmowa na temat opowiadania. 
Wyjaśnienie znaczenia słowa nioska. Co zniosły kury? Dlaczego chciały, aby ich dzieci były najpiękniejsze? Co zrobiły, aby tak się stało? Jak pomalowały jajka? Jakie kurczątka wykluły się z jajek? 

3. Kolorowe jajka – praca plastyczna.
Proponuję, aby Rodzic narysował na kartonie 4 jajka: w paski, kropki, kwadraty, trójkąty i poprosił dziecko o ich pokolorowanie zgodnie z opisem kurek z opowiadania.


Wszystkie prace można przesyłać na adres: 
 Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.