strona główna wydarzenia Jak przygotować dziecko do roli przedszkolaka?
Jak przygotować dziecko do roli przedszkolaka? Drukuj Email
piątek, 09 kwietnia 2021 14:21

Moje dziecko w przedszkolu! Czyli ... jak przygotować malucha do roli przedszkolaka?

Rekrutacja do przedszkola zakończona. Powoli zbliża się moment wyczekiwany przez wielu rodziców, ale również obarczony stresem, a mianowicie oddajemy swoje dziecko pod opiekę przedszkola.

Przygotowałam garść porad dotyczących tego w jaki sposób możemy przygotować nasze pociechy do tej nowej sytuacji.

1. Już dziś przygotowuj dziecko do roli przedszkolaka. Zostało jeszcze kilka miesiecy, jednak powoli możemy zacząć przygotowanie dziecka. Zgodnie z badaniami zarówno dzieci 3- jak i 5- czy 6-letnie przeżywają stres adaptacyjny, związany z koniecznością przystosowania się do nowej sytuacji.
  2. Przygotowania można rozpocząć od przyzwaczajania dziecka do zostawania bez rodziców, pod opieką innych znanych osób.
  3. Należy wprowadzać i uczyć przestrzegania zasad np. sprzątania po sobie, słuchania osoby dorosłej, oczekiwania na własną kolej.
  4. Przydatnym jest wprowadzenie stałego rytmu dnia tj. niezmiennych godzin odpoczynku, snu, zabawy i posiłków.
  5. Stale należy doskonalić samodzielność dziecka w podstawowych czynnościach samoobsługowych jakimi są ubieranie się, jedzenie, mycie, korzystanie z toalety, zapinanie, odpinanie zamków i wiązanie butów.
  6. Zachęcajmy naszą pociechę do komunikowania swoich potrzeb, ale również wyrażania obaw, proszenia o pomoc.
  7. W przypadku dzieci, które nie mają dostatecznie dużo relacji w rówieśnikami, poszukujmy sytuacji, w których będą przebywać z innymi dziećmi.
  8. Opowiadaj dziecku o przedszkolu, swoich doświadczeniach z nim związanych, poznanych kolegach i koleżankach.
  9. Odgrywajcie scenki i zabawy o tematyce przedszkolnej.

10.  Przygotuj dziecko na to, jak będzie wyglądał rozkład dnia w przedszkolu, co będzie się działo, czego będzie dziecko się uczyło, aby nastawić je do  nowej, fascynującej przygody.

11.  Angażuj pociechę w zakupy wszystkich potrzebnych pomocy, wyprawki czy stroju, pozwól dziecku oglądać nowe rzeczy i cieszyć się nimi.

12.  PAMIĘTAJ!

Nie strasz dziecka przedszkolem!

Nie mów, że ma za małe umiejętności lub że sobie nie poradzi!

Nie porównuj jego umiejętności z innymi dziećmi!

My w przedszkolu czekamy już na wszystkie zapisane pociechy!

Jeśli potrzebujecie Państwo konsultacji na temat problemów adaptacyjnych własnego dziecka lub innych niepokojów czy obaw zachęcam wszystkich rodziców dzieci z naszego przedszkola do kontaktu w każdy piątek w godzinach 11.00 do 16.00.

Można kontaktować się ze mną pod numerem 697876777 lub za pośrednictwem Messenger Aneta Klepacz.

Powodzenia!

Aneta Szymańska-Klepacz