strona główna wydarzenia Wielka uroczystość PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA
Wielka uroczystość PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA Drukuj Email
czwartek, 18 listopada 2021 12:57

W naszym przedszkolu  duży nacisk kładziemy na kultywowanie tradycji związanych  z rodziną, zwyczajem i wartościami społecznymi. Wśród uroczystości odbywających się  co roku w przedszkolu można wymienić: Pasowanie na Przedszkolaka i właśnie dzień pasowania w tym roku przypadł na 18 listopada  2021 r. . Punktualnie o godz. 9:15 rozpoczęła się  najważniejsza uroczystość dla najmłodszych przedszkolaków  – „Pasowanie na Przedszkolaka”. Ten zwyczaj  to symboliczne zakończenie okresu adaptacyjnego najmłodszych pociech i tych które po raz pierwszy uczęszczają do przedszkola. Tradycja pasowania pochodzi jeszcze ze średniowiecza. Wzorując się   na tym obrzędzie, nauczyciele przedszkola corocznie celebrują rozpoczęcie przez dzieci nowego  i ważnego etapu w ich życiu, jakim jest edukacja przedszkolna. Podczas uroczystej ceremonii w role młodych adeptów „sztuki rycerskiej” wcielają się maluszki , rolę króla pasującego rycerzy odgrywa dyrekcja, a symboliczny miecz, którym dotykano ramienia giermków, stanowi zaczarowana kredka . W naszym przedszkolu uroczystość rozpoczęła się od części artystycznej. Dzieci zaprezentowały to, czego nauczyły się  w przedszkolu do tej pory. Wystąpiły w nowej roli przedszkolaka- aktora, który tańczy, śpiewa i recytuje. Występ dzieci wzbudził ogromne emocje. Po występach artystycznych dzieci powtórzyły słowa przyrzeczenia o przystąpieniu do społeczności przedszkolnej. Zgodnie z tradycją  "nowe" przedszkolaki ubrane w togi i birety zostały pasowane przez p. dyrektor , która   dotykała każde dziecko wielką kolorową kredką . Na widowni nie jednej osobie zakręciła  się łza w oku , w końcu nasi milusińscy pierwszy raz w życiu brali udział w tak podniosłej uroczystości. Szkoda tylko ,że ze względów epidemiologicznych nie mogliśmy gościć na naszej uroczystości rodziców .

Po zakończeniu oficjalnej części  , nowi członkowie społeczności przedszkolnej otrzymali pamiątkowe dyplomy , książeczki i breloczki , a następnie   zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.

Wszystkim gratulujemy i życzymy wszystkiego najlepszego , wspaniałej zabawy , wielu wrażeń i radości z każdego dnia pobytu w naszym przedszkolu.

Skrót przebiegu uroczystości można obejrzeć na naszej stronie FB .

Poprawiony: czwartek, 18 listopada 2021 13:35