strona główna wydarzenia Andrzejki w przedszkolu
Andrzejki w przedszkolu Drukuj Email
wtorek, 30 listopada 2021 12:23

30 listopada do przedszkola przyleciała czarownica –wróżka Małgosia ale nie po to żeby straszyć dzieci , tylko po to żeby im powróżyć co czeka ich w przyszłości. „Czary, mary, czary mary, Andrzejkowe wróżby dzisiaj zaczynamy ”. Tymi słowami przedszkolaki rozpoczęły zabawę andrzejkową. Wystrój sali był bardzo tajemniczy, ponieważ w różnych miejscach znajdowały się zapalone lampiony, a na ścianach umieszczone były emblematy bucików, kluczy i magicznych  różdżek .  Podczas zabawy przedszkolaki poznały najbardziej popularne wróżby m.in. lanie wosku, wróżby z butami, karteczki z  imionami, filiżanki z niespodziankami , wróżby z piórek itp. . Czarownica Gosia przy pomocy różnych rekwizytów przepowiadała dzieciom przyszłość m.in. kim będą w przyszłości, jak będzie miała na imię ich przyszła sympatia, która dziewczynka pierwsza wyjdzie za mąż a który chłopiec najszybciej się ożeni, jakie będą wiedli życie i kto wyruszy w daleką podróż. Odczytywanie znaków i przepowiedni wprowadziło wszystkich w tajemniczy nastrój. Dzieci uważnie słuchały co dana wróżba dla nich oznacza, a cienie woskowych figurek rozbudziły fantazje i wyobraźnie przedszkolaków. Cała zabawa przeplatana była wspólnymi tańcami . We wróżbach wzięły udział także Ciocie , które najpierw  obierały jabłko a następnie skórkę rzucały za siebie i na podstawie ułożenia obierki z jabłka odczytywały swoją wróżbę.   Magiczne nastroje dzieci na pewno przeniosą do swych domów , gdzie mogą kontynuować Andrzejkowe wróżby. Spotkanie miało na celu kultywowanie tradycji i obrzędów związanych z ludowym zwyczajem .

Poprawiony: wtorek, 30 listopada 2021 13:10