strona główna wydarzenia Szkolenie nauczycieli - "Skuteczne zdziwienie - nauka czytania wyzwalająca myślenie."
Szkolenie nauczycieli - "Skuteczne zdziwienie - nauka czytania wyzwalająca myślenie." Drukuj Email
czwartek, 08 czerwca 2023 16:32

Dwie przedstawicielki naszego przedszkola, Małgorzata Gradowska i Paulina Dziuda-Kawczyńska, uczestniczyły w szkoleniu wyjazdowym organizowanym przez Kuratorium Oświaty w Łodzi pt.: "Skuteczne zdziwienie - nauka czytania wyzwalająca myślenie."

Szkolenie miało charakter warsztatowy. Tematem szkolenia było przedstawienie i zaproponowanie nauczycielom unikatowej w skali kraju nowoczesnej metody nauki czytania i pisania według koncepcji dr hab. Moniki Wiśniewskiej - Kin, prof. UŁ.

Koncepcję "skutecznego zdziwienia" wyróżnia holistyczne podejście do nauki czytania i pisania za pośrednictwem SŁOWA, OBRAZU i RUCHU i wielkim  skrócie można stwierdzić, iż jest próbą odpowiedzi na radykalny spadek zainteresowania czytaniem i pisaniem wśród dzieci, niskiej motywacji do czytania oraz coraz większymi problemami z czytaniem ze zrozumieniem. Obserwujemy je również w naszym przedszkolu, niestety. Prezentowana koncepcja zakłada aktywizowanie dzieci poznawczo, emocjonalnie i motorycznie. Ma zapewnić dzieciom wczesną alfabetyzację w zakresie wyzwalającej myślenie nauki czytania i pisania oraz alfabetyzację wizualną, która przyczynia się do rozwijania zdolności interpretowania wzorców wizualnych w sposób właściwy dla danej kultury.

Nauczycielki miały możliwość przetestowania autorskich narzędzi stworzonych do w/w koncepcji, tj. Książeczki obrazkowej "Zamieniam się w słuch, czyli opowieści dźwiękiem malowane", plansz edukacyjnych, zestawu drewnianych klocków konstrukcyjnych oraz gier planszowych: Alfabetu demonstracyjnego, Gry Sokole oko z gestami/z literami itd. Szkolenie było niezmiernie ciekawe i owocne. Przedstawione propozycje zajęć nie wykluczają innych rozwiązań, ale z pewnością są nowoczesnych spojrzeniem na naukę czytania i pisania w dobie wszechotaczającej nas techniki, telefonów, komputerów, sztucznej inteligencji. Autorka szkolenia zwraca również uwagę na udział rodziców w procesie edukacji dzieci przedszkolnych, których wsparcie, ze względu na znajomość potrzeb swoich dzieci, jest nieoceniona.

Na zakończenie nauczycielki otrzymały bezterminową licencję do prowadzenia lekcji i zajęć pozalekcyjnych według koncepcji dr hab. Moniki Wiśniewskiej - Kin, którą z pewnością wykorzystają w pracy i zabawie z naszymi przedszkolakami.